Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazekbylo tam dobře:-)

PARIS

4.5.-8.5.2007

Joo Paříž, to bylo mé vysněné město, a ten sen se mi díky Jirkovi splnil...a bylo to opravdu krásné jako sen:-) Ačkoliv nám počasí zase nepřálo tak, jak by se v počátku května dalo očekávat, i tak není nic, na co bych si mohla stěžovat. A i Jirka, který na města moc není a obětoval se pro mě, byl nakonec sám překvapen, že to není až zase takový "opruz" a odvezl si z Paříže i kamaráda-vlka:-)..ale pěkně popořádku:-)

Do Paříže jsme jeli s cestovkou CK Plustour jako správní komerční turisté- autobus s průvodcem a řízky v baťůžku:-) Noc v busu se dala přežít a ráno jsme si již čistili zuby na poslední pumpě před Paříží. Náš pan průvodce Honza, velký to sympaťák, hned od počátku překopal náš fahrplán pěkně podle svých představ a i když nás to nejdříve zaskočilo, musím uznat, že viditelně věděl co dělá...Nejdříve jsme tedy projeli Paříž pěkně autobusem, udělali si zběžný přehled kde co stojí a teče a pak to začalo...

První zastávka byla u Arc de Triomphe, z kterého jsme viděli známou Champs Elysées a protože v době, kdy jsme navštívili Paříž, se zrovna konaly ve Francii volby prezidenta, byly všude vyvěšeny národní vlajky, které nám krásně dokreslovaly francouzskou atmosféru:-) Po kratičké zastávce hupky do busu a šup k vytoužené Eiffelce:-) U Trocadéra zrovna Obrazekněco točili, tak tam byl prima filmový mumraj a procpat se skrz něj bylo poněkud těžší. Nicméně touha nás táhla a ten pohled, který se z Trocadéra poté naskytl, byl neodolatelný:-) Poté už jsme jen přeběhli most a byli u vytoužené železné krásy. Díky prima průvodci Honzovi jsme nemuseli čekat dlouhou frontu na lístky, jelikož jsme přišli včas a mezi tím, co jsme se fotili s Eiffelkou, Obrazekon oddaně stál u vchodu a držel našemu zájezdu místečko, neb se začala vytvářet fronta. Rozhodli jsme se první 2 patra vyjít pěšky, což byl prima nápad, není to nijak náročné (na schodech nás míjely všechny věkové i národnostní skupiny obou pohlaví:-)) a je to zážitek... (pro zájemce, vstup do Eiffelky po schodech je z pohledu od Trocadéra v té pravé zadní nozeObrazek, výtah byl v té pravé přední, ostatní byly za nás mimo provoz...Ve druhém patře si lze zakoupit lístek na výtah do 3. patra...pěšky už to nelze a je dobré počítat tak s půlhodinkovou frontou... výtah nás vyvezl pěkně na špici, byli jsme zmrzlí na kost, jelikož ta železná podlaha prostudí i silnější podrážku než jsme měli my, fiiičeloooo...ale i tak to byl prima balada výhled!

Na fotkách Trocadéro z 1., 2. a 3. patra Eiffelovky.

Ještě pro inf.ceny za osobu: pěšky do 2.patra-3,10E, výtah do 3.patra-3,70E, zpět výtahem až dolů zdarma:-)

Po Eiffelovce nás čekala jízda metrem ke katedrále Notre Dame. Pařížské metro je okouzlující historický výtvor:-) a vagóny-to je přehlídka lidí všech náboženství, ras a možností křížení těchto ras....:-) A všichni si společně spokojeně cestují, není to jako u nás, když do tramvaje nastoupí černoch a všichni ho po očku sledují, protože "tohle se jen tak nevidí":-D ...

Inf.:jízdenka na metro stála 1,09E

Notre Dame

Že stojí na ostrově, to jsme si téměř Obrazekneuvědomovali a sama gotická katedrálka je celkem pidi mini:-) Ale je opravdu krásná, taže se nedivím, že se stala vzorem pro další stavby a sousoší posledního soudu nad jedním ze vstupů bylo tak působivé, že už budu hodná:-DObrazek Jinak všude plno lidí a ještě více holubů. A holoubci milí a kamarádští...jen trošku nenažranci:-)

Katedrálu si stojí za to obejít celou, je tu plno "přivydělávačů si uměním", muzikanti atd., a líbila se nám i zevnitř. Na videu je jeden z výjevů místních "umělců", celkem šikovní chlapci, ne? Hudba je zase od jiného přivydělávače, takže působivá shoda náhod:-)

Inf: samotný vstup do katedrály je zdarma, vstupné se platí pouze na věž, ale nevím kolik, neb jsme viděli dost z Eiffelky a ani nám nezbýval čas.

ObrazekDále jsme pokračovali přes most do Latinské čtvrti, kde stojí nejmenší dům a roste nejstarší strom v Paříži. A všude je plno kavárniček a vystavená hotová jídla v restauracích a mnoho jiných dobrot...inu nezbývalo než si vytáhnout z batohu toasy:-D Minuli jsme staré římské lázně, kapli Sorbonny a došli k Panthéonu. Vedle něj stojí ještě slátanina všemožných stylů-kostel St-Ettiene-du Mont (viz. foto), slavná knihovna, která má na zdi vytesaná jména autorů jejích knih -včetně našeho Husa (Jean Huss):-)a právnická fakulta.

Další naše kroky vedly do Luxembourské zahrady.  Průvodce Honza nám vyprávěl, jak zde Hemingway lovil tajně holuby, aby neumřel hlady, pokochali jsme se palácem ovdovělé Marie Medicejské a při procházce po zahradě jsme k našemu velkému potěšení nalezli "fontánu medicíny":-)

Následovala návštěva kostela St.Sulpice, dnes známého z filmu Šifra Mistra Leonarda, ve kterém zrovna zpívali nějaké chorály či co, no nahrála jsem to, tak posuďte sami, mě se to líbilo, ať to bylo cokoliv.

 Kostel je zajímavě řešenej, viděla jsem to takto prvně, oltář není na konci jak to bývá, ale dá se celý obcházet, všude jsou hrobky a úplně vzadu za oltářem je nádherná socha panenky Marie s Ježíškem, která mě naprosto uchvátila. Snažila jsme se to vyfotit, ale na fotce to tak nevyzní, takže vám nezbývá, než si tam zajít osobně:-)

Dále už jsme se jen tak procházeli směrem k Place de la Bastille, šli jsme přes čtvrť St.Germain,Obrazek Obrazekdali si v Rue de la Harpe každý jednu crepes (cena je okolo 5E) a pak, u Bastilly, jsme nevěřili vlastním očím. Že tu dříve stála věznice, jsme věděli. ObrazekŽe byla zničená jsme také věděli...ale že se tu stále schází ti největší kriminálníci, to jsme netušili:-) Inu abych to upřesnila, byla tu Cannabis Paris Party, všude plno fetek, no strašný příšery, asi akce na legalizaci trávy či co, píchali si tam veřejně cosi do žíly, kdo nekouřil travku s nima, kouřil proti nim......A my měli s průvodcem sraz přesně uprostřed dění na schodech do místní opery (kde zrovna uváděli něco od Leoše Janáčka) a ten náš prima průvodce Honza si to děsně užíval, stál na určeném místě, vynikal mezi nima jako tulipán v kaktusovým poli a nehodlal se hnout z místa, dokud se opravdu všichni nesejdeme tam, kde řekl. Natočila jsme z toho místa krátké video...:-)    

Inu muziky jsme si za celý den užili až až...:-) a tak jsme byli rádi, když jsme nastoupili do busu a jeli do hotelu...

..ubytovaní jsme byli v hotýlku PREMIERE CLASSE, apartmánek pěkný, čistý avšak jeho velikost opravdu maximálně na přespání. U hotýlku byly dvě restauračky, stejková a mořská, ale o tom později...:-)

Druhý den vysvitlo sluníčko a nás čekal odpočinkový den na zámcích Fontainebleau a Versailles.

ObrazekFontainebleau je jistě pěkná podívaná pro milovníky zámků a pro nemilovníky jako jsme my byl lákavý alespoň tím, že jsme mohli vidět trůneček a pidipostýlku velikána Napoleona. Bylo to jak z pokojíčku pro panenky:-) Celý zámek je ale plný skvostů, především kaple, knihovna a socha mnohoprsaté dámy:-D...

My, nezámkový, jsme zámkem více méně prosvištěli a zkončili jsme na místním trhu,Obrazek který se právě ve měste konal. A dle našeho zvyku ochutnávat místní speciality, jsme ochutnali křepelku, což je v podstatě malé nahořklé grilované kuře. Ale dobré, to jo:-) Jinak trh byl okouzlující a mě osobně nadchly hlavně mrazáky uprostřed náměstí plné krevet, chobotnic a dalších breber. Bylo to celé pod nějakou střechou, ale jinak suveréně jen tak venku uprostřed náměstí. Koupili jsme si ještě maliny a vrátili jsme se k zámku do krásné zámecké zahrady...a že je krásná:-) ...a že v ní bylo krásně!!!!!...zasvěcení tuší a tuší správně a nezasvěceným to nebudu cpát:-), neb se to netýká cestování...ani žádných sprosťáren, aby k nějaké špatné tuše nedošlo, jsem počestná žena:-D

ObrazekVersailles - tak ten jsme si užili! Do zámku jsme nešli, neboť nám bohatě stačil Fontainebleau a také jsme slyšeli, že výjmečný je pouze zrdcadlový sál...Obrazeka ten byl v rekonstrukci. Minuli jsme tedy hodinovou frontu do zámku a zamířili rovnou dozadu ke vchodům do zahrady...a to bylo, šmajrá!!! (info:vstupné 5.50 E) Vřele doporučuju vyhradit si na ní klidně jeden celý slunečný den! My tolik neměli, ale zato jsme měli opravdu obrovské štěstí....jaké? Zpočátku jsme byli zklamaní, že ve fontánách neteče voda. Když jsme se ale naučili konečně chodit v bludišti (pro neinformované, zahrada je vlastně velké bludiště, ve kterém jsou schovány fontány), všechny fontány objevili a nafotili, najednou se rozezněla po celé zahradě nádherná hudba a fontány začaly tryskat. Obešli jsme tedy vše ještě jednou a uvědomili si, jaké štěstí bylo, že jsme měli možnost sochy vidět i bez vody, která se přes ně nyní valila. A nejenom to, díky tomu, že jsme se už uměli orientovat, jsme je stihli obejít zase pěkně všechny, neboť voda byla spuštěna jen na hodinu. Takže doporučuju si u vchodu všechno pěkně zjistit, ať pak víte jak naložit s časem. A taky vemte deku a sváču, u každé fontány si pěkně lehnout do trávy a kochat se a kochat, lebedit a lebedit:-)...

Tak a teď pár fotek pro představu:

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Krása, že? My, plni zážitků a s prázdnými břichy dojeli zpět do hotýlku a večer jsme zašli do mořské restauračky. Vaří tam skvěle, hodný a chytrý průvodce Honza nám přeložil jídelníček, neb pojmy jako humr, chobotnice apod.jsme ve francouzštině neznali (my už totiž umíme jen "vule vů kušé avek moááá":-D ) a pak jsme si poručili já-humra a Jířa-lososový talíř. A toho humra si dodnes vyčítám, protože mi teprve večer došlo, jak se připravuje...a už si ho nikdy nedám!!!!!

ObrazekTřetí den: Poslední den byl opět věnován krásné Paříži. První zastávka byla na La Défense. Bohužel, měli jsme asi jen hodinu rozchod a sluníčko ještě nevylezlo, tak jsme si jí neužili tak, jak bychom si přáli. Nicméně stojí za to! A v obchodě, ve kterém jsme nakupovali dárečky pro naše rodinky, jsme potkali naší báječnou paní knihovnici z LF, nečekané a milé setkání:-) S taškama plnýma smradlavých sýrů jsme naběhli do autobusu a jeli do Louvru. A to bylo teprve něco!

ObrazekLouvre jde na návštěvníka chytře a každý si tam najde to své...Běhali jsme tedy mezi sochama, obrazama a všelijakýma dalšíma exponátama a nestačili se kochat. No a Mona Lisa?  Je tam :-D ObrazekMně osobně se tam nejvíce líbilo bílé sousoší-viz.foto. Na první pohled stejní "lidé", ale když se na to člověk kouknul pozorněji, viděl, jak má každá socha jiný charakter, bylo to působivé.Obrazek

Jířa se tam shlédl v jiné soše a to tak silně, až s ní úplně splynul:-D (viz.na foto kapucín zcela vpředu:-D) Všeobecně jsme byli Louvrem mile překvapeni, neboť nás opravdu vtáhl a strávili jsme tam spoustu zábavy.

 A opět inf:vstupné 8,50E

Obrazek Poté jsme se vydali na asi tříhodinovou procházku po okolí. Pro ty, kteří jedou do Paříže na vlastní pěst a poprvé, se mi zdá Louvre absolutně nejlepší jako výchozí bod, neboť je od něj perfektní přehled, přímo v jedné lajně stojí Louvre-Place de la Concorde, -Arc de Triomphe-La Défense, po levé straně teče Seina a za ní vykukuje Eiffelovka, takže se každý hned pěkně zorientuje.

My se vydali na Place de la Concorde, kde stojí obelisk z Luxoru. Je to dar Egypta Francii za to, že Champolion vyluštil hieroglify. Na podstavci je mimo jiné zlatý obrázek gilotiny jako vzpomínka na mohutné popravy, které se na tomto místě konaly za revoluce.

Dále jsme přešli  přes řeku na druhý břeh a pěkně po Nábřeží bukinistů zpět až k Notre Dame, kde jsme měli sraz.Obrazek Obrazek

 

 

 

Bukinisté mají otevřeno:-)                                 Bukinisté zavřeli krám...:-) 

Autobusem jsme se přemístili pod kopec Montmarte a během chvilky už jsme stáli před slavným Moulin Rouge, kde jsme měli rozchod. Prošli jsme se celou ulicí a kochali se tou erotickou podívanouObrazek...Obrazek

 

       ...a že to tam umějí roztočit:-)   

Potom jsme už úplně uťapkaní horko těžko vylezli na kopec a úplně znavení a Obrazekvyčerpaní padli na schody před Sacré Coeur. Při nabírání sil jsme se kochali báječnou vyhlídkou na Paříž. Mě v tu chvíli došlo, že jsme nestihli zajít k Centre de George Pompidou,ale člověk nemůže mít vše...

Po lehkém zmrtvýchvstání jsme z posledních sil nakoukli do baziliky a vydali se na zlatý hřeb večera - plavbu lodí po Seině.

Plavba lodí: Myslím, že to byl ten nejlepší závěr cesty, pomalu se stmívalo a na zpáteční cestu už nám svítil jen měsíc a Eifflovka. Tento silný zážitek všem doporučuji! (info: dospělý 11E, děti 4-12let:6E).

ObrazekObrazek

--> zářící Eiffelka a miniSocha Svobody:-)

<--

Toto je pařížský unikát, jak také vyřešit bezdomovce. Kříž jim věnoval stany, aby nehyzdili město papundeklovýma příbytkama. Tohle je však slabý odvar, nedaleko odsud byl úplný kemp, s ohníčkem, pohovka mezi stanama, veselo...ale bohužel už byla na focení tma:-( 

Tak a to bylo z naší první návštěvy vše, Jirka si odvezl z Paříže vlka, já plno nezapomenutelných zážitků a Francie si zvolila nového prezidenta Sarkozyho...